05.08.2021 - Aktualny czas dostawy - 1 do 3 dni robocze

Z ZAGRODY DO SALONU

Z podwórka trafia na ściany salonu - taki awans możliwy tylko w Galerii w Chmurach! Trochę żartobliwie mówimy o wizerunku koguta, który często występuje w literaturze, architekturze i sztuce ludowej, rzadziej w malarstwie. A szkoda, ten wielokolorowy, piękny ptak o silnie rozwiniętym grzebieniu i wygiętych piórach w ogonie jest obiektem bardzo wdzięcznym.  Po pierwsze ze względu na walory estetyczne, po drugie na głęboką symbolikę, na koniec ze względu na to, że towarzyszy nam od wieków. Postanowiliśmy więc uczynić go bohaterem obrazu. 

W kulturach starożytnych, szczególnie w Grecji, kogut symbolizował dwie grupy znaczeń. Pierwsza związana była z początkiem dnia, czyli nadejście światła, czujność i punktualność, ale także opieka nad ogniskiem domowym. Druga grupa znaczeń związana jest z wojowniczością i męską witalnością. Do dziś kogut jest jednym z symboli płodności. Wiele narodów doceniło tego ptaka zamieszczając go w swoich godłach: Francja, Portugalia, Kenia, Walonia. Obficie eksponował go Adam Mickiewicz w Dziadach. Podróż na kogucie odbywali dr Faust i Twardowski, a Ignacy Krasicki poświęcił mu całą bajkę. Dawna polska medycyna ludowa i zdobnictwo ludowe pełne są motywów koguta, symbolizującego urodzaj i nowe życie – stąd często odnajdujemy go także w koszykach wielkanocnych i na dzwonnicach. Jest strażnikiem na wielu domach, pokazuje siłę żywiołu będąc elementem wiatrowskazu. 

Dzisiaj, kiedy tęsknimy za NATURĄ kogut  staje się symbolem powrotu do niej. Poranne pianie, nie tylko radośnie budzi nas ze snu, ale przywołuje najlepsze wspomnienia z dzieciństwa. Dlatego często wybieramy na miejsce wypoczynku agroturystykę lub tereny, gdzie pianie koguta przenosi nas do krainy beztroski. 

Dlatego postanowiliśmy tego pięknego ptaka uwiecznić i przekazać Państwu do domu. Będzie podtrzymywał witalność, strzegł naszego domostwa (nawet jeśli jest ono w bloku, kamienicy czy apartamentowcu), przypominał o pięknie krajobrazu.

Nasz kogut o barwnych piórach, w dynamicznej, dostojnej pozie, w pięknej ramie stanie się ozdoba  wielu przestrzeni.

  

  • Dodaj link do:
  • facebook.com