17.09.2021 - Aktualny czas dostawy - 1 do 3 dni robocze

Miłość z lotu żurawia... Motyw i symbolika w malarstwie

Symbol i motyw żurawia w sztuce

 

Wizerunek żurawia przywołuje wiele skojarzeń, stąd chyba takie bogactwo symbolicznych znaczeń związanych z tym pięknym ptakiem. Należy do ulubionych tematów w obrazach Galerii w Chmurach. Swoistym obrazem jest też film, i tu przesuwają się w naszej wyobraźni klucze żurawi w pierwszej i ostatniej scenie znakomitego filmu „Lecą żurawie”. Produkcja z 1957 roku, nagrodzona Złotą Palmą w Cannes. Głęboka, wielowątkowa historia miłości pokazana w kontekście przeżyć wojennych. Obraz, który się nie zestarzał, odnowiony również cyfrowo, dostępny i godny polecenia, zarówno dla miłośników dobrego kina jak i pięknych ptaków. Oczywiście, godnym polecenia dla rodziców i dzieci jest także humorystyczny, słynny wiersz Jana Brzechwy „Żuraw i czapla” – nie ma lepszej zabawy i edukacji podczas wspólnej lektury. Dlatego wystepuje żuraw w malarstwie.

 

Symbolika żurawia na obrazach

 

Warto poznać motyw żurawia na obrazach. Klucze żurawi i ich charakterystyczne odgłosy możemy często obserwować wokół nas. Szczególnie na styku późnego lata i wczesnej jesieni podczas zbiórek na niebieskiej hali odlotów, chociaż podobno nie wszystkie odlatują. 

Wracając do symboliki, najstarsze znaczenia przedstawiają motyw żurawia jako wysłannika bogów i przewodnika dusz zmarłych. W kulturze wschodniej, szczególnie w Chinach lecący żuraw jest symbolem awansu społecznego. W chrześcijaństwie reprezentuje cnoty życia zakonnego. Dla współczesnego człowieka niesie w sobie symbolikę wierności, mądrości i długowieczności. Są to więc przymioty, które są nam bliskie.

Nasze żurawie na obrazach oddają wszystkie szlachetne cechy tego ptaka. Widzimy je w locie czy w tańczących duetach, zawsze piękne i dostojne.

Mogą być przedłużeniem marzeń człowieka o lataniu, o pełnej swobodzie, o wolności…  Sprawdź Lecące Żurawie obraz.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com