14.06.2024 - Odkryj unikatowe obrazy do Twojego wnętrza

Naturalna i sztuczna barwa światła oraz ich wpływ na kolor

  • Wpływ barwy światła na kolor ścian
    Wpływ barwy światła na kolor ścian

 

Postrzeganie kolorów przez każdego z nas jest zjawiskiem bardzo indywidualnym. W przypadku oceny barw, jasności i kontrastów obrazu rzeczywisty osąd jest jeszcze bardziej skomplikowany ze względu na szereg warunków zewnętrznych lub fizjologicznych. Jednym z najważniejszych czynników zmieniających nasze widzenie jest barwa światła, którą postaramy się Państwu przybliżyć. Pomożemy przewidzieć jak naturalne lub sztuczne światło, wpływa na kolor.

Naturalna barwa światła

Naturalne źródła światła mogą się znacznie różnić w zależności od pogody, pory roku, pory dnia, położenia słońca na niebie, lokalizacji budynku i miejsca w budynku.

Światło, które wpada do pomieszczenia od północy, powoduje chłodne i niebieskawe zabarwienie. Naturalna barwa światła północnego jest najbardziej rozproszonym światłem i pozostaje dość spójna przez cały dzień. Dlatego kolory farb i tkanin w pomieszczeniu o ekspozycji północnej pozostaną przez cały dzień w tym samym kolorze niż ta sama farba i tkaniny użyte w pomieszczeniu o ekspozycji wschodniej, zachodniej lub południowej.

Pomieszczenia z ekspozycją południową, wschodnią lub zachodnią są już cieplejsze. Szczególną różnicę widzimy przy ekspozycji wschodniej i zachodniej, kiedy rano światło jest bardziej miękkie i żółtawe, a późnym popołudniem przechodzi w intensywne i pomarańczowe lub czerwonawe.

Sztuczna barwa światła

Sztuczne źródła światła uzupełniają naturalne światło, dlatego podczas doboru kolorów ważne jest, aby wiedzieć, jak będzie oświetlana przestrzeń. Rodzaj sztucznego oświetlenia w przestrzeni wpływa na wygląd koloru.

Oświetlenie żarowe rzuca ciepłe światło, które może uwydatnić czerwienie, pomarańcze i żółcie. Chłodne światło fluorescencyjne działa najlepiej z błękitami, fioletem i zielenią. Oświetlenie LED ze względu na duży dobór sztucznej barwy światła jest najbardziej pomocne przy osiągnięciu określonego efektu.

Dobór światła zależy od naszych osobistych preferencji i odczuwania. W większości przypadków w domach spotykamy źródła światła o cieplejszej barwie. W firmach oraz sklepach dominuje światło o neutralnym lub chłodniejszym zabarwieniu, które bardziej pobudza nas do aktywności.

Na wartość i intensywność koloru wpływa również ilość światła. W słabszym świetle kolory wydają się ciemniejsze i mniej intensywne. W miarę zwiększania ilości światła wartość rozjaśnia się, a intensywność rośnie, aż do osiągnięcia prawdziwego koloru.

Obrazy Galerii w Chmurach charakteryzują się stonowanymi kolorami. Dzięki temu, obrazy pod względem kolorystycznym harmonijnie komponują się we wnętrzu, niezależnie od barwy światła.

Sprawdź też jak oświetlić obraz na ścianie, aby wyeksponować jego piękno!