27.04.2024 - Odkryj unikatowe obrazy do Twojego wnętrza

Miłość z lotu żurawia... Motyw i symbolika w malarstwie

  • Lot żurawia
    Lot żurawia

Ptak szczęścia

Od czasów starożytności żurawie na całym świecie utożsamiane są ze szczęściem i pomyślnością. W Egipcie ten ptak był atrybutem bogów, przelatujący nad Nilem zapowiadał dobrobyt. W kulturze chińskiej motyw żurawia symbolizował dobro, nieśmiertelność, wyzwolenie od ziemskich ograniczeń, jedność dwojga ludzi i wieczną pomyślność. Do dziś w Chinach, Japonii i Korei Płd. wznosi się toast "Niech wasze życie będzie długie i szczęśliwe jak w przypadku żurawia".

Żurawie są bardzo wdzięcznym tematem dla artystów. Eleganckie w ruchach, powabne i dystyngowane w tańcu, lekkie, a zarazem majestatyczne w powietrzu. Ich fizyczne piękno jest niezaprzeczalne.

Warto poznać motyw żurawia na obrazach. Klucze żurawi i ich charakterystyczne odgłosy możemy często obserwować wokół nas. Szczególnie na styku późnego lata i wczesnej jesieni podczas zbiórek na niebieskiej hali odlotów, chociaż podobno nie wszystkie odlatują.

Nasze żurawie na obrazach oddają wszystkie szlachetne cechy tego ptaka. Widzimy je w locie czy w tańczących duetach, zawsze piękne i dostojne.

 

Symbol i motyw żurawia w sztuce

Mogą być przedłużeniem marzeń człowieka o lataniu, o pełnej swobodzie, o wolności…  Sprawdź Lecące Żurawie obraz.

Wizerunek żurawia przywołuje wiele skojarzeń, stąd chyba takie bogactwo symbolicznych znaczeń związanych z tym pięknym ptakiem. Należy do ulubionych tematów w obrazach Galerii w Chmurach. Swoistym obrazem jest też film, i tu przesuwają się w naszej wyobraźni klucze żurawi w pierwszej i ostatniej scenie znakomitego filmu „Lecą żurawie”. Produkcja z 1957 roku, nagrodzona Złotą Palmą w Cannes. Głęboka, wielowątkowa historia miłości pokazana w kontekście przeżyć wojennych. Obraz, który się nie zestarzał, odnowiony również cyfrowo, dostępny i godny polecenia, zarówno dla miłośników dobrego kina jak i pięknych ptaków. Oczywiście, godnym polecenia dla rodziców i dzieci jest także humorystyczny, słynny wiersz Jana Brzechwy „Żuraw i czapla” – nie ma lepszej zabawy i edukacji podczas wspólnej lektury. Dlatego występuje żuraw w malarstwie.