25.07.2024 - Odkryj unikatowe obrazy do Twojego wnętrza

Efekt motyla na obrazach - symbolika i znaczenie

  • Obraz w kolorze zielonym
    Obraz w kolorze zielonym

 

Motyw motyla nie należy do najbardziej charakterystycznych i częstych w propozycjach Galerii w Chmurach. Mimo to jest ważny, ceniony i pożądany. Dlaczego? Przecież motyl jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny, niesie z sobą radość, bogactwo koloru i swobodę. Dlatego chcemy go mieć cały czas wokół siebie, patrzeć na niego i podziwiać. Dlatego tak czesto wykorzystywany jest motyl na obrazach.

 

Motyl w malarstwie

 

W swym rozpamiętywaniu NATURY nie zdajemy sobie sprawy, że jest to najbardziej zaawansowany ewolucyjnie owad. Posiada aż cztery fazy rozwoju (jaja, gąsienica, poczwarka imago); występuje w ok. 150 tysiącach gatunków ( w Polsce ponad 3 tysiące), żyjąc krótko – od kilku zaledwie godzin do kilku miesięcy. Jest to bardzo rozpowszechnione żyjątko, występuje bowiem na wszystkich kontynentach, oprócz oczywiście Antarktydy. Wielu z nas zna rusałkę pawika czy pazia królowej, ale czy możecie sobie wyobrazić motyle o 28 centymetrowych skrzydłach lub gatunek nazwany tajemniczo niedźwiedziówką krasą? 

 

Symbolika motyla na obrazach

 

Utrwalił się mocno wizerunek łowców motyli w tych typowych kapeluszach na głowie i siatkach w ręku – są to naukowcy lub hobbyści, którzy prezentują potem te piękne owady w swoich gablotach. Niektórzy wolą jednak motyla w przyrodzie, sztuce, jako wzorek na odzieży, w formie zabawki lub gadżetu. Osoby w średnim wieku nucą jeszcze czasem słowa wielkiego przeboju Ireny Jarockiej: „motylem jestem… pofrunę, gdzie nie byłam jeszcze…”. Znamienny jest fakt bardzo częstej obecności symbolu motyla w filmie, np. Efekt motyla (2004) z Ashtonem Kutcherem, ekranizowana opera Madame Butterfy, polska komedia Jerzego Gruzy z 1976 roku Motylem jestem, czyli romans 40-latka z niezapomnianym Andrzejem Kopiczyńskim, czy znakomity film Papillon (1973) z nagradzanymi rolami Steve McQueen`a i Dustina Hoffmana. 

My proponujemy motyla w malarstwie w postaci efektu nowoczesnego, barwnego obrazu na szkle, którego odbicie i połysk wzmacniają intensywność kolorów.  Wrażenia eteryczne, bo motyl jest jednocześnie i efektowny i ulotny… Sprawdź Motyl obraz.

  

Galeria

Obraz w kontraście

Obraz w kontraście

Tryptyk w kolorze zielonym

Tryptyk w kolorze zielonym